[pomorskie] Akwarium Gdyńskie MIR-PIB w Gdyni

na skróty: [historia, opis miejsca] [sprawy techniczne i porady] [atrakcje]




#WSTĘP

Nasz wypad do Trójmiasta był krótki, acz intensywny. Nie mieliśmy wiele czasu na zwiedzanie, więc byliśmy zmuszeni do wybrania kilku "żelaznych punktów", czyli miejsc które warto odwiedzić. Jednym z nich było Gdyńskie Akwarium. Ktoś zapyta dlaczego? 




Między innymi dlatego, że to jedna z największych tego typu w Polsce placówek. Na terenie trzypiętrowego budynku rozmieszczono w blisko 70 akwariach ekspozycyjnych przedstawicieli fauny wód z różnych zakątków świata. Według informacji na stronie Akwarium Gdyńskiego pojemność zbiorników sięga nawet 10 000 litrów, a w nich żyje ok 1 500 przedstawicieli aż 250 różnych gatunków! Część gatunków, które możemy zobaczyć dostępna jest na stronie internetowej Gdyńskiego Akwarium.



Gdyńskie Akwarium to muzeum Morskiego Instytutu Rybackiego (posiada status ogrodu zoologicznego) i prowadzi swą działalność od 1971 roku! Jako część Państwowego Instytutu Badawczego (MIR) jest również najstarszą w Polsce jednostką zajmującą się badaniami morza i posiada ogromne doświadczenie oraz najdłuższe tradycje związane ze zbiorem oraz ekspozycją wodnej fauny i flory.

#ATRAKCJE

Niewątpliwym, wielkim plusem jest sama lokalizacja Akwarium. Położony jest na końcu al. Jana Pawła II, na Molo Południowym. To świetna przestrzeń rekreacyjna, która jest jednocześnie ulicą, parkiem, punktem widokowym na Zatokę Gdańską. Znajdziemy tam również ciekawe pomniki oraz rzeźby, których historię naprawdę warto zgłębić. Atrakcją są również stacjonujące po lewej stronie nabrzeża statki, a wśród nich sławny żaglowiec-muzeum "Dar Pomorza", okręt-muzeum "ORP Błyskawica" czy też szkoleniowy żaglowiec "Dar Młodzieży". Nie zabrakło również miejsca dla mariny. Z tego miejsca możemy również skusić się na rejsy statkami pasażerskimi, np. na Hel. Niedaleko stąd mamy również dostęp do miejskiej plaży. Naprawdę można w tym miejscu ciekawie zagospodarować sobie cały dzień.



Lepszych rekomendacji nie można sobie było wymarzyć, postanowiliśmy więc zobaczyć to wszystko na własne oczy.

Jak wcześniej wspomnieliśmy - opisywane przez nas Akwarium to muzeum, w którym znajdziemy wiele ciekawych eksponatów, a nie tylko akwaria. Zwiedzanie rozpoczynamy zresztą od Sali Dydaktycznej, której ekspozycja jest okazała i bardzo ciekawie przedstawiona. Wrażenie na nas wszystkich zrobiły okazy ryb, gadów, ptaków i ssaków, a w szczególności szkielety morskich stworzeń.



Bardzo ciekawa jest również Sala Bałtycka umieszczona na ostatnim piętrze budynku. Prócz widoku na Zatokę Gdańską uwagę przykuwa ogromna plastyczna mapa, dzięki której poznamy topografię Morza Bałtyckiego! Wokół niej prezentowane są przeróżne eksponaty, takie jak organizmy żyjące w "naszym" morzu. 



Prezentowane przez Muzeum akwaria zniewalają mnogością gatunków fauny i flory morskiej, ale również i słodkowodnej. Ekspozycja Na styku Wody i Lądu pozwala nam poznać nie tylko ryby, ale i przedstawicieli gadów, płazów oraz bezkręgowców. Dzieciaki były zaskoczone, gdy podczas zwiedzania natknęły się na krokodyla i żółwie :) Nie sądziły, że spotka ich taka różnorodność gatunków, co bardzo uatrakcyjniło zwiedzanie Gdyńskiego Akwarium.



Kolejna ekspozycja - Amazonia zachwyciła przepięknymi rybami, które charakteryzują się różnorodną oraz bardzo intensywną kolorystyką. Ogromne zbiorniki tej wystawy odzwierciedlają naturalne środowisko Dorzecza Amazonii. Wrażenie na ekipie zrobili tutejsi okazali rezydenci: węgorz elektryczny oraz jednego z największych gatunków węży na świecie czyli anakondy zielonej.



Sala Zostera Marina pozwoli nam poznać wiele ciekawych organizmów żyjących w rodzimej Zatoce Puckiej (która należy do obszarów chronionych "Natura 2000"), natomiast ekspozycja Wodne Zwierzęta Świata to zbiorniki, których żyją przedstawiciele wielu ciekawych gatunków głębi oceanów! Z pewnością znajdziecie tu gatunek, który zobaczycie na własne oczy po raz pierwszy w życiu.



Gdyńskie Akwarium stale się zmienia. Rozwijana jest działalność edukacyjna - powstałe w 1998 roku Centrum Edukacji do dziś popularyzuje wśród dzieci, młodzieży, studentów oraz ogólnie grup zorganizowanych z całej Polski wiedzę o morzu. Specjalnie do tego przygotowane multimedialne sale konferencyjne czy też specjalistyczne do prowadzenia zajęć laboratoryjnych (a nawet specjalna sala przedszkolna!). Informacje nt. bogatej oferty edukacyjnej znajdziecie w jednym z linków umieszczonych pod wpisem.



Warto śledzić na bieżąco lub przed samymi odwiedzinami stronę Akwarium Gdyńskiego. W aktualnościach strony dowiemy się o wielu ciekawych inicjatywach, projektach czy imprezach organizowanych w danym okresie przez Akwarium. Warto skorzystać ze specjalnych upustów na bilety czy dodatkowych zajęciach, które na przykład są w danym okresie udostępniane za darmo.



#PODSUMOWANIE
Gdyńskie Akwarium to miejsce, które naprawdę warto odwiedzić planując wycieczkę do Gdyni. Lokalizacja jest wyjątkowo atrakcyjna i możemy zaplanować ciekawy spacer od rana do późnych godzin popołudniowych, jeżeli zdecydujemy się zwiedzić dodatkowo zakątki molo oraz miejską plażę. To dodatkowy argument przemawiający za tym, żeby odwiedzić Akwarium. Samochód można zostawić na miejskim parkingu na molo, niedaleko budynku Akwarium, dzięki czemu mamy blisko do każdej z opisywanych atrakcji.



#VIDEORELACJA




#PARKING
Przed budynkiem Akwarium zlokalizowany jest duży, miejski parking. Parkowanie jest płatne w parkomatach. 

#CZAS
W przypadku tego typu obiektów czas zwiedzania zależy od zaangażowania zwiedzających, ich wieku. Wystawy i akwaria były na tyle ciekawe dla czterolatka, że cierpliwie je oglądał (rybki jednak uspokajają), a starszyzna (7 i 9) mogła spokojnie czytać również ciekawe opisy. Doliczając przerwę na kawę oraz lody na tarasie z pięknym widokiem zwiedzanie zajęło nam spokojnym tempem ok 3h.



#POSIŁKI
Na terenie Akwarium znajduje się budka, w której zamówimy dania fastfoodowe, zimne i gorące napoje, słodycze. Zlokalizowana jest na tarasie budynku, skąd rozpościerają się piękne widoki.

Na zewnątrz budynku Akwarium, wzdłuż molo, znajdziemy m.in. punkty gastronomiczne serwujące ciepłe posiłki.

#BILETY
Bilety do Akwarium możemy zakupić bezpośrednio w kasie jak również wygodnie, przez internet.



#LINKI




#DOJAZD




#GALERIA

















Komentarze

Copyright © #2plus3blog